VS LOGO 2024 a

Grażyna Brodzińska

 

Grażyna Brodzińska (Polska)
Przewodnicząca Jury, Honorowy Gość Festiwalu „Vistula Sounds”.

Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej. Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w operetce „Wesoła wdówka” F. Lehara, Sylwię Varescu w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana, Hrabinę Zedlau w operetce „Wiedeńska krew” J. Straussa, Anninę w operetce „Noc w Wenecji” J. Straussa, Perichola w operetce „Perichola” J. Offenbacha, Dolly Galagher Levi w musicalu „Hello Dolly” J. Hermana, Elizę Doolitle w musicalu pt. „My Fair Lady” F. Loewe, Dorothy Brock w musicalu „42nd Street” H. Warren. W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Jacques’a Offenbacha „Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze Mozarta „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście Nietoperza” Straussa i partię Kasi w operze M. Kamieńskiego pt. „Nędza uszczęśliwiona”. Z Adelą z „Zemsty nietoperza” odbyła również tourne śpiewając z ogromnym powodzeniem w wielu teatrach w Niemczech. Była solistką w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, w operetce Warszawskiej oraz w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w  USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Anglii, Włoszech, Belgii, Izraelu, Holandii oraz Australii. Jest główną gwiazdą w stworzonych specjalnie dla Niej widowisk multimedialnych: „Muzyczna Aleja Gwiazd”, „The Best of Broadway”, „Nie zapomnij Mnie”, „Magiczny Hollywood”, „Śpiewaj i Tańcz”. Wielokrotnie śpiewała na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Dokonała licznych nagrań telewizyjnych i radiowych. Za działalność artystyczną otrzymała wiele prestiżowych nagród. 

   

Jarosław Wasik

Jarosław Wasik (Polska)
Wiceprzewodniczący Jury

Wokalista, kulturoznawca, autor tekstów, kompozytor, doktor nauk humanistycznych (nauki o kulturze i religii). Koncertuje w Polsce i za granicą. Jest laureatem koncertu „Debiuty” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Opole '94”, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” i wielu innych festiwali. Jarosław Wasik dwukrotnie otrzymał "Lirę Orfeusza" – Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii Poezja Śpiewana. Wokalista wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”. Od roku 2000 jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a od roku 2017 Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od roku 2013 piastuje funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jarosław Wasik jest członkiem jury na wielu konkursach i festiwalach wokalnych w Polsce i za granicą.

   
Ilaria

ILLARIA (Ukraina)

Piosenkarka, gwiazda ukraińskiej estrady, niezwykła osobowość artystyczna, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, pedagog wokalny, założycielka i wykładowczyni Szkoły Mistrzostwa Wokalnego „Illaria” oraz pedagog Akademii Muzycznej w Kijowie im. R. Gliera. Na Ukrainie ILLARIA znana jest ze swojego mistycznego wizerunku, oryginalnego repertuaru i zmysłowego mocnego głosu, którego zakres sięga trzech oktaw. Styl wykonania ILLARII wyróżnia się wysoką emocjonalnością i eklektyzmem, a jej wyjątkowa jakość głosu niesie w sobie zarówno archaiczną energię ziemi, jak i kosmiczne, ultradźwiękowe wibracje. Estetyka etniczna i nowoczesne trendy muzyczne są delikatnie mieszane w twórczości wokalistki i kompozytorki. W swoich pieśniach i występach ILLARIA łączy motywy ludowe ze współczesną światową stylistyką. Ze względu na zamiłowanie do ukraińskich tekstów i piosenek ludowych nazywana jest często "duszą kraju". ILLARIA wydała 5 albumów studyjnych, miała występy w wielu krajach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Grecji, Polsce, Kanadzie, Kazachstanie, Libanie. Brała także udział w ukraińskim programie telewizyjnym "Voice", a także w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. ILLARIA zdobyła kilka krajowych nagród, m.in. tytuł „Piosenkarka Roku” w ramach Narodowej Nagrody "Ulubieńcy sukcesu" oraz nagrodę Ministerstwa Kultury Ukrainy za osobisty wkład w kulturę. Piosenkarka była członkiem Krajowego Jury zarówno Konkursu Piosenki Eurowizji, jak i Konkursu Piosenki Eurowizji JUNIOR, a także wielu innych krajowych i międzynarodowych festiwali.

   
Joanna Zagdańska

Joanna Zagdańska (Polska)

Wokalistka, muzyk, pedagog, doktor habilitowany, profesor uczelni. Koncertowała w kraju i zagranicą z towarzyszeniem m. in: poznańskiej orkiestry radiowej pod dyr. Z. Górnego, Alex Bandem pod dyr. A. Maliszewskiego, Big Warsaw Bandem pod dyr. S. Fiałkowskiego, Kukla Bandem pod dyr. Z. Kukli, wykonując repertuar jazzowy, musicalowy, oryginalny repertuar dedykowany jej przez wybitnych polskich twórców (A.Żółkoś, J.Wołek, J.Holm, M. Skolarski, J. Bukowski, A. Mogielnicki i inni). Jest laureatką oraz zwyciężczynią prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach muzycznych (Słowacja, Turcja, Bułgaria), gdzie z wielką klasą reprezentowała Polskę. Nagrody otrzymała uczestnicząc także w wielu festiwalach i konkursach odbywających się w naszym kraju m.in. na Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 2003 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2006 r. podjęła także współpracę z bydgoskim Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Obecnie koncertuje, jest konsultantem wokalnym na kursach, warsztatach, zasiada w jury, realizuje nowe projekty wokalne między innymi: płyta solowa „Joanna Zagdańska. Wybrane utwory – Adam Żółkoś, Dave Brubeck”- 2018 r. Jej studenci i absolwenci z klasy śpiewy jazzowego są: laureatami międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów wokalnych, zwycięzcami, finalistami estradowych programów telewizyjnych "The Voice of Poland TVP", Bitwa o sławę "The Four" TV Polsat, stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
   
Veronika Yanovskaya

Veronika Yanovskaya (Białoruś)

Wokalistka jazzowa, pedagog wokalny, założycielka i dyrektor artystyczny "Szkoły Współczesnej Sztuki Wokalnej" w Mińsku. Wyższe wykształcenie muzyczne i wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w zakresie popowych i jazzowych technik wokalnych oraz dyrygentury pozwoliły jej na wypracowanie własnej metody kształcenia głosu, a od 2015 roku także na prowadzenie własnej szkoły wokalnej. Jest autorką projektu "Children Sing Jazz" w Mińsku na Białorusi. Ponadto jest wokalistką kwartetu jazzowego "Port Monait". Jako solistka współpracowała wielokrotnie ze znanym dyrygentem Aleksandrem Humala, m.in. w projekcie z Państwową Kapelą "Sonorus". Artystka doskonali się cały czas uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich u światowej klasy pedagogów i artystów z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch , Niemiec, Szwecji, Rosji oraz Litwy. Veronika wielokrotnie była zapraszana do prowadzenia Mistrzowskich Kursów Wokalnych na różnych międzynarodowych konkursach m.in. na Białorusi, Litwie i w Finlandii. Jest stałym członkiem komisji jurorskiej konkursów "Baltic Voice" (Litwa) oraz "Musical Talent League" (Litwa). Również była jurorką na konkursach "Vive la France" (Francja), "Premier" (Ukraina), "Magnolia" (Polska), "Bravo, Turku" (Finlandia), a także "Golden Voice" (Armenia). Uczniowie i studenci Veroniki są laureatami międzynarodowych i krajowych konkursów oraz projektów TV, m.in. "New Wave Junior", "Eurowizja", "X-Factor", „X Jazz Festival”. Zdobywają również wyższe wykształcenie muzyczne na uniwersytetach i w konserwatoriach Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a także koncertują w ramach dużych jazzowych projektów, jak na przykład "X jazz for kids" u boku polskiego wirtuoza perkusisty Bodka Janke.

 
   
Marcin Wortmann

Marcin Wortmann (Polska)

Aktor musicalowy, trener śpiewu, śpiewak operowy, wokalista jazzowy, skrzypek.

Doktor sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na specjalności musical. Na zawodowej scenie musicalowej od 2000 r., wystąpił w ponad 4800 przedstawieniach musicalowych, m.in.: Miss SaigonPiotruś PanGreaseKotyTaniec wampirów (Alfred), Akademia Pana KleksaUpiór w operzeAlladyn Jr., Deszczowa piosenkaMamma Mia! (Pepper), EvitaJesus Christ Superstar (Szymon Zelota), Fame (Schlomo Metzenbaum), A Chorus Line (Mike), Doktor Żywago (Pasza Antipow/Strielnikow), Przypadki Robinsona Crusoe (Piętaszek), Piloci (Stefan), Next to Normal (Dr Fine/Dr Madden), Hallo Szpicbródka (Borys), Rock of Ages (Stacee Jaxx), Les Miserables (Marius), Madagaskar (Marthy), Bitwa o tron (August II Mocny), My Fair Lady (Freddy Eynsford-Hill), Irena (Adam), Kajko i Kokosz (Mirmił), West Side Story (A-Rab). 
W roku 2012 jako śpiewak operowy zadebiutował na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w roli Bottoma w operze Sen nocy letniej Benjamina Brittena. W roku 2013 zaśpiewał partię Juniusa w operze Benjamina Brittena Gwałt na Lukrecji.
Kierownik wokalny musicalu Matylda w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy i Teatrze Syrena w Warszawie. Kierownik wokalny musicalu Złap mnie jeśli potrafisz w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Kierownik muzyczny Warsztatowej Akademii Musicalowej w Warszawie. Obecnie współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Syrena, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Łodzi i Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie.
W 2022 roku nagrodzony  Teatralną Nagrodą Muzyczną  im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Wokalista Musicalowy.
   
Anna Poghosyan

Anna Poghosyan (Armenia)

Sopranistka, pedagog śpiewu klasycznego, śpiewaczka. W latach 2001-2005 asystentka dydaktyczna na Wydziale Wokalnym Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu (Armenia). Od 2005 do dziś wykładowczyni śpiewu na ww. wydziale. W roku 2017 Anna Poghosyan otrzymała tytuł docenta tej uczelni. Jest solistką Państwowej Filharmonii Armenii, a także członkiem Rady Społecznej Republiki Armenii w Kulturze. Jest laureatką różnych międzynarodowych festiwali i konkursów wokalnych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie we Włoszech zdobyła 1. miejsce i złoty medal, a w Konkursie w Hiszpanii Grand Prix. Anna Poghosyan współpracuje jako solistka z różnymi orkiestrami i chórami Armenii pod kierunkiem wybitnych dyrygentów (S. Yerkanyan, H. Cheqijyan, Z. Vardanyan i inni). Poza pracą pedagogiczną i naukową prowadzi bardzo aktywną karierę koncertową w swoim kraju jak również za granicą. Koncertowała w Górnym Karabachu, Armenii, Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Niemczech, Belgii, Rosji, Bułgarii, Iranie, Chinach i innych krajach. Studenci docent Poghosyan są laureatami międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Artystka jest również członkiem jury międzynarodowych konkursów wokalnych.

 
   
Sławomir Małecki

Sławomir Małecki (Polska)

Muzyk, kompozytor, pedagog, założyciel oraz lider i  gitarzysta zespołu „Zdrowa Woda”. Absolwent Instytutu Wychowania Muzycznego w Bydgoszczy. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Blues bez barier” (Ciechocinek). Organizator i opiekun artystyczny koncertów z cyklu „Cztery pory roku” (Ciechocinek). Rozwija również talenty dziecięce i młodzieżowe przy Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku.  Jest założycielem i prowadzącym zespoły „Hippo”, „Hitto” i „Przyjaciółki”, a także liczną grupę solistów. Jego podopieczni czynnie koncertują i osiągają sukcesy festiwalowe w regionie, kraju i za granicą. Legitymują się również wydaniem 9 płyt. Od wielu lat artysta współpracuje z organizatorami festiwali o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej w charakterze jurora i warsztatowca. Ze swoim zespołem „Zdrowa Woda”, Jerzym Owsiakiem i Walterem Chełstowskim zainicjował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której pierwszy koncert odbył się w Ciechocinku w „Sali Malinowej” tutejszego liceum. Nagrał 11 płyt autorskich i wystąpił na większości festiwali w kraju i za granicą. Członek: Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART, Akademii Fonograficznej „Fryderyk”. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za osiągnięcia artystyczne, postawę społeczną oraz zasługi dla miasta Ciechocinek: Nagroda Wojewody za osiągnięcia artystyczne, Nominacja do Nagrody Fonograficznej „Fryderyk”, Medal Staszica za zasługi dla miasta Ciechocinka, Wyróżnienie Starosty Powiatowego za osiągnięcia artystyczne, Nagroda Starosty Powiatowego „Złota Muza” za twórczość artystyczną, Wyróżnienie „Wolontariusz Roku 2007”, Medal im. Prof. Lorentowicza na wybitne zasługi dla Uzdrowiska Ciechocinek, Wyróżnienie Burmistrza Miasta Ciechocinek za wspieranie i promocję kultury osób z niepełnosprawnościami, Nagroda Starosty Powiatowego za całokształt twórczości artystycznej, Gwiazda w Ciechocińskiej Alei Sław, Nagroda Marszałka za twórczość artystyczną, Odznaka Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury”, Medal WOŚP na  25 oraz  30 lecie.

 
   
aldegunda

Aldegunda (Litwa)

Wszechstronnie utalentowana wokalistka, artystka, twórcza wizjonerka, kompozytorka, aranżerka, producentka, elegancka i wyrafinowana. Urodzona na Litwie, lecz posiadająca szeroką międzynarodową perspektywę kulturową. Jako wokalistka i autorka piosenek, Aldegunda wypracowała swój własny śmiały, niepowtarzalny, interpretacyjny i oryginalny styl śpiewania, który w pełni i w sposób ekspresyjny łączy wpływy tradycyjnych litewskich melodii ludowych, jazzu, popu, bluesa, muzyki latynoamerykańskiej, R&B, a także muzyki europejskiej i rocka. Aldegunda występowała i nagrywała z najlepszymi i najbardziej znanymi muzykami w USA i Europie, w tym z Ariną, Kęstutisem Stančiauskasem, Virgilijusem Noreiką, Gediminasem Zujusem, Robertem Irvingiem III (formalnie z Milesem Davisem), Charlesem Heathem IV (obecnie z Ramseyem Lewisem), Brienne Perry (formalnie z Woody Herman Big Band), Williamem McClellanem (obecnie z Cassandrą Wilson), Daniel Wearring Gospel Group, a także innymi muzykami z Chicago i Nowego Jorku. Występowała w znanych salach koncertowych i podczas prywatnych imprez na terenie USA, w tym w Athenaeum Theatre, Chopin Theatre, International House na Uniwersytecie w Chicago, Shapeshifter's Lab na Brooklynie w Nowym Jorku oraz w Ambasadzie Litewskiej w Waszyngtonie. Brała również udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w latach 2019, 2021 i 2022. Aldegunda i jej syn Ąžuolas wystąpili wspólnie w programie muzycznym „The Voice of Lithuania. Pokolenia” w roku 2022. Imponujące zdolności twórcze, produkcyjne, zarządcze i organizacyjne to umiejętności, które wykraczają poza wokalistykę. Z powodzeniem wyprodukowała i współprodukowała ważne koncerty i imprezy prywatne, a także zyskała uznanie prestiżowych, szanowanych na całym świecie mediów, takich jak New York Times, a także wszystkich głównych litewskich i litewsko-amerykańskich serwisów informacyjnych.

 
   
Rossi Yordanova

Rossi Yordanova (Bułgaria)

Dyrygentka, kompozytorka, pedagog wokalny, producentka, prezeska Agencji Muzycznej „Art Voices”, dyrektorka międzynarodowych festiwali muzycznych „Abanico”, „Sofia Grand Prix” pod patronatem Prezydenta Sofii i bułgarskiej telewizji narodowej oraz festiwalu chóralnego „Ulpia Serdica”. Jest członkinią jury wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów i festiwali w różnych krajach, m.in. na Malce, w Macedonii, Hiszpanii, Mołdawii, Armenii oraz we Włoszech. Rossi Yordanova jest dyrygentką i kierowniczką artystyczną chóru „Shtastlivetsa", który odnosił wiele międzynarodowych sukcesów zachwycając różnorodnym repertuarem, oryginalnymi aranżacjami i nowatorskimi interpretacjami. Rossi jest głównym trenerem wokalnym i reżyserem w „ArtschoolStudio Music Sofia”, jednym z najlepszych studiów wokalno-muzycznych w Bułgarii. Jej uczniowie i studenci uczestniczą i zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach, mają wiele koncertów w stolicy Sofii i innych miastach Bułgarii, a także biorą udział w programach telewizyjnych i radiowych, np. „Eurowizja”, “The Voice of Bulgaria”, “Staracademy” ,”X Factor”, “Music Idol”, ”The Big Hopes” i innych. Posiada habilitację jako wykładowczyni w Narodowej Akademii Muzycznej "Prof. Pancho Vladigerov" w Sofii w Bułgarii.

 
   
Claire McCartin

Claire McCartin (Malta)

Wokalistka, trenerka/konsultantka wokalna, producentka, kompozytorka, autorka tekstów. Claire jest dobrze znaną wokalistką, obdarzoną charakterystycznym bluesowym głosem, która od lat koncertuje w różnych krajach, w tym m.in. w USA, Rosji i Austrii. W latach 2000-2016 Claire była członkinią i solistką słynnego maltańskiego 200-osobowego chóru Voices. Aktualnie jest stałą trenerką wokalną w firmie producenckiej Arthaus MT, była finalistką Malty na konkursie Eurowizji w 2010 roku, a także reprezentantką Malty w brytyjskim panelu egzaminacyjnym Rockschool. Ostatnio dołączyła również do zespołu coachingu wokalnego "The Voice Kids Malta". Dążąc do stałego doskonalenia zróżnicowania głosowego i dalszego rozwijania swojego potencjału, nie tylko jako wokalistki, ale też muzyczki i pedagożki, w 2007 Claire dołączyła do uznanej organizacji Speech Level Singing (SLS), w której przez 5 lat pracowała jako certyfikowana trenerka SLS. Ukończyła 2-letni kurs w renomowanym Berklee College of Music, w Bostonie w USA, a aktualnie naucza w Institute for Vocal Advancement (IVA), Modern Vocal Training (MVT), a także Profty, tworzącej najlepsze na świecie programy rozwoju muzycznego. Ze swojego własnego studia głosowego Claire wspiera kilkoro już znanych, a także aspirujących artystów. Wśród jej uczniów znajdują się zwycięzcy maltańskiego Konkors Kanzunetta Indipendenza festival w roku 2018 i 2021, zwycięzca maltańskiego festiwalu Ghanja tal-Poplu w roku 2019, przedstawiciel San Marino na konkurs Eurowizji w Portugalii w roku 2018, a także maltańska reprezentantka na konkurs Eurowizja Junior w Polsce w 2020 roku.

 
   
Slawek Wierzchowski

Sławomir Wierzcholski (Polska)

Kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, wirtuoz harmonijki ustnej, dziennikarz radiowy i prasowy. W 1982 r. utworzył zespół Nocna Zmiana Bluesa. Jest kompozytorem muzyki i tekstów 5 CD dla dzieci. Jest autorem muzyki do musicalu „Tajemnica Tomka Sawyera” (libretto: J.A. Masłowski). Artysta koncertował m.in. w ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, USA i Zimbabwe. Utwory z muzyką bądź tekstami Wierzcholskiego nagrało wiele gwiazd polskiej estrady. Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej. W roku 1997 jako pierwszy Polak – bluesman, wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.
Od dziewiętnastu lat jest dyrektorem artystycznym festiwalu Harmonica Bridge. Przez 30 lat był współpracownikiem Polskiego Radia, gdzie zrealizował ok. 1500 autorskich audycji. O karierze Wierzcholskiego i Nocnej Zmianie Bluesa zrealizowano 3 telewizyjne filmy dokumentalne, napisano 2 prace naukowe oraz zostały wydane dwie książki. Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Jest sekretarzem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, członkiem zarządu Stowarzyszenia Autorów I Kompozytorów ZAKR oraz członkiem komisji rewizyjnej Związku zawodowego Muzyków RP. Za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi oraz Srebrny Medal Gloria Artis.

Irina Parakhnevich

Irina Parakhnevich (Łotwa)

Dyrygentka, nauczycielka wokalna, producentka, instruktorka/konsultantka wokalna i osobista trenerka wokalna. Irina ukończyła Państwowy Instytut Kultury w Sankt Petersburgu, uzyskując dyplom z akademickiej dyrygentury chóralnej. W trakcie swojej kariery zawodowej Irina uczestniczyła w wielu warsztatach prowadzonych przez czołowych światowych mistrzów. W 2001 r. uzyskała tytuł magistra pedagogiki. Irina Parakhnevich, wysoko ceniona w Łotwie jako pedagog wokalny, pracowała w wielu państwowych szkołach muzycznych i ogólnokształcących w Rydze jako nauczycielka śpiewu oraz kierowniczka zespołów wokalnych i chórów. Od 2004 r. współpracuje ze studiem wokalnym "Kantilena" Państwowej Szkoły Muzycznej RBJP jako instruktor wokalny. Uczniowie Iriny brali udział w wielu międzynarodowych konkursach i projektach, takich jak „Gołos”, „Slavjansy bazar”, „X-factor”, „Rigas Symphony”, czy „Golden Voice”. Występując w różnych stylach muzycznych, takich jak pieśni ludowe, jazz, piosenki pop, z łotewskimi tekstami, wielu z tych uczestników dostało się do finałów, a niektórzy zostali zwycięzcami.
Oprócz pracy pedagogicznej Irina pełniła również funkcję jurorki w międzynarodowych projektach muzycznych na Litwie, w Portugalii, na Malcie, we Włoszech i w Bułgarii. W 2016 roku otrzymała nagrodę „Najlepsza trenerka roku” za zaangażowanie w promocję łotewskiej kultury i rozwój młodych talentów. W tym samym roku studio wokalne Kantilena otrzymało nagrodę „Najlepszy zespół roku”, a jeden z najlepszych uczniów studia, Eduard Redico, otrzymał w 2018 roku nagrodę „Najlepszy student” za występy w konkursach międzynarodowych i łotewskich. Wszystkie wyróżnienia zostały przyznane przez łotewskie Ministerstwo Kultury i Edukacji.